Statystyczny Polak wyrzuca rocznie niemal 250 kg jedzenia.
Pod względem marnowania żywności, zajmujemy niechlubne piąte miejsce w Unii Europejskiej. Na czym polega filozofia zero waste i jak zastosować ją w swojej kuchni? Poznaj 5 prostych sposobów na lepsze gospodarowanie żywnością.
Najczęściej wyrzucamy produkty o krótkim terminie ważności do spożycia – warzywa i owoce, wędliny, nabiał oraz pieczywo. Marnowanie żywności jest nie tylko nieetyczne, ale również nieekonomiczne i nieekologiczne. Wyrzucając jedzenie warto pamiętać, że marnotrawimy nie tylko jego potencjał, ale również energię potrzebną do jego wytworzenia. Ruch zero waste to nic innego, jak ograniczenie marnowania do minimum. Warzywa o nieregularnym kształcie czy nieapetycznym wyglądzie można wykorzystać w daniach jednogarnkowych, a ich obierki dodać do bulionu. Z kolei przemyślane zakupy mogą uratować zarówno cenną żywność, ale też nasz portfel. Poznaj kilka zasad, dzięki którym gospodarowanie jedzeniem stanie się prostsze i bardziej ekologiczne.
Rób listę zakupów
Odpowiednio przygotowana lista potrzebnych produktów pozwoli na ograniczenie nieprzemyślanych zakupów do minimum. Spontaniczne wybory w sklepie powodują, że często sięgamy po żywność, której nie będziemy w stanie wykorzystać, zanim straci ona termin swojej ważności. Kupowanie na zapas również generuje ryzyko wyrzucenia. Kuszeni promocjami, zapełniamy swoje lodówki po brzegi produktami, których wcale nie potrzebujemy. Lepszym rozwiązaniem są regularne, nieduże zakupy.
Używaj zamrażarki i konserwuj
Staraj się gotować takie ilości potraw, jakie będziesz w stanie zjeść. Jeśli jednak po obiedzie zostanie kilka dodatkowych porcji, zamroź je zanim się zepsują. Podobnie postępuj w przypadku zbyt obfitych zakupów – zaplanuj plan na posiłki, a nadmiar składników zamroź lub zakonserwuj w słoikach na później.
Kontroluj terminy ważności
Pomoże w tym przemyślane i odpowiednie ułożenie produktów w lodówce oraz w szafkach. Z brzegu powinna znajdować się żywność, którą powinniśmy spożyć jak najszybciej. Terminy umieszczane na opakowaniach produktów żywnościowych można podzielić na dwa rodzaje: „Należy spożyć do” informuje, że po danym terminie produkt bezwzględnie nie nadaje się do spożycia, z kolei „Najlepiej spożyć przed” lub „najlepiej spożyć przed końcem” informuje o tym, do kiedy najkorzystniej zjeść produkt – nie oznacza to jednak, że po przekroczeniu danego terminu będzie on zepsuty.
Wykorzystuj produkty tak bardzo, na ile jest to możliwe
Wiele warzyw i owoców ma znacznie większy potencjał, niż nam się wydaje. Z liści rzodkiewki można przygotować smaczne pesto, obierki z warzyw doskonale sprawdzą się w formie chipsów z dodatkiem oliwy oraz przypraw. Czerstwe pieczywo sprawdzi się w formie grzanek lub tostów francuskich, można je też zmielić na bułkę tartą. Przed wyrzuceniem danego produktu, warto przemyśleć jego alternatywne zastosowania.
Utrzymuj porządek w lodówce
Regularne sprzątanie lodówki zapobiegnie przeoczeniu produktów, które tracą termin ważności lub są już nieświeże. Zalegające z tyłu warzywa i owoce mogą się zepsuć, jeśli zapomnimy, że je wcześniej zakupiliśmy. Zanim wybierzesz się do sklepu na kolejne zakupy, sprawdź, czy aby na pewno nie dysponujesz już produktami, jakich potrzebujesz.
Wybór ekologicznych produktów podczas zakupów nie sprawi, że nasza kuchnia będzie etyczna, jeśli je wyrzucimy. Wybierając się do sklepu zwracajmy uwagę nie tylko na wartości odżywcze żywności i jej pochodzenie, ale również gramaturę, termin ważności i możliwości kulinarne, jakie nam daje. Praktykowanie idei zero waste to troska o planetę, ale też nieograniczona kreatywność i duża oszczędność pieniędzy.