Pusty

Brak produktów w koszyku.

Niezalogowany
Strona główna  /  Blog  /  Wszystkie   /  Co z mąki jaglanej? Ryżowej? Amarantusowej? A quinoa?

Co z mąki jaglanej? Ryżowej? Amarantusowej? A quinoa?

Podziel się

16 pomysłów...

Zdarzyło Ci się kupić mąkę jaglaną i dopiero później zastanawiać się… jak ją wykorzystać? Poniżej kilkanaście gotowych pomysłów na dania z mąki z amarantusa, ryżowej, jaglanej i quinoa.

Mąka ryżowa – smaki Azji

Sajgonki, makaron w zupie tajskiej: to wszystko robi się z mąki ryżowej. Przepisy pochodzą głównie, ale nie tylko z Azji, gdzie wykorzystywana jest od wieków. Ciasto wychodzi delikatne, przy odrobinie wprawy – prawie przezroczyste. Do czego można wykorzystać mąkę ryżową?

  • Naleśniki – przygotowuje się je identycznie, jak w tradycyjnym przepisie. Mąka ryżowa zastępuje jednak pszenną. Naleśniki stają się bezglutenowe, subtelne w smaku i uniwersalne. Nadają się do podawania ze słodkim farszem (masa kokosowa, dżem) lub na słono. Przepis na naleśniki z mąki ryżowej znajdziesz też tu.
  • Tang Yuan – popularna w Chinach przekąska. Podobnie jak kiedyś pyzy w Polsce, Tank Yuan podawane są z parujących kotłów na bazarach, meczach czy deptakach. W środku znaleźć można nadzienie ze smażonych w cukrze orzechów, sezamu, fasoli. Do wykonania potrzebujesz 1,5 szklanki mąki ryżowej kleistej, 2 łyżki zwykłej mąki i szklanki wody. Ciasto wyrabia się tak samo, jak pierogi, aż do uzyskania gładkiej, nie lepiącej się masy.
  • Koreańska zupa ryżowa – Tteogkuk to koreańska zupa, którą tradycyjnie podaje się w Nowy Rok. Do bulionu wołowego dodaje się czosnku, sosu sojowego i posiekanej cebulki. Najważniejszym dodatkiem jest jednak ciasto ryżowe. 2 szklanki mąki ryżowej łączymy z łyżką mąki kukurydzianej i łyżeczką soli. Zalewamy 3/4 szklanki gorącej wody i mieszamy. Ciasto przygotowujemy w parowarze, wyrabiamy w rękawiczkach (jest lepkie) i rolujemy. „Rolkę” tniemy na plastry, które trafią do gotującej się zupy.
  • Koreańskie ostre kluski – jeśli ciasto z poprzedniego punktu potniemy na dłuższe kawałki, można je wykorzystać do przygotowania Tteokbokki. To tradycyjne kluski zanurzone w kremowym sosie z: sosu sojowego, pasty chilli, sezamu, cukru i soli. Wszystkie te składniki rozpuszczamy w bulionie i zalewamy nim kluski.
  • Bułeczki ryżowe – jeśli masz przepis na drożdżowe bułeczki, to możesz przygotować je również w wersji ryżowej. Uwaga – zaczyn do ciasta robimy zawsze z mąki pszennej. Dopiero później można dodać mąkę ryżową. Ryżowe bułeczki dobrze smakują wzbogacone o miód, szafran lub cynamon.

Mąka amarantusowa – przepisy

  • Omlet – 2 jajka, łyżka mąki, jabłko. Tylko tyle potrzeba, by z mąki amarantusowej zrobić omlet. Składniki należy zblendować i smażyć na tłuszczu na patelni do uzyskania płaskiego „chlebka”.
  • Ciastka owsiane – mąka amarantusowa świetnie sprawdza się w przepisach na ciastka zbożowe. Z żurawiną, migdałami, pestkami – wystarczy je krótko piec na blaszce, by były pyszne i chrupiące. Amarantus ekspandowany może nadać im jeszcze ciekawszej tekstury.
  • Kulki mocy – jeśli nie chcesz gotować, możesz wymieszać pestki, orzechy i nasiona, które masz w domu, z amarantusem ekspandowanym i miodem. Powstaną tzw. kulki mocy – obtocz je w kakao, cukrze pudrze lub mieszance przypraw typu chai.
  • Szarlotka z amarantusem – czy wiesz, że w przepisie na szarlotkę zwykłą mąkę możesz zastąpić amarantusową? Wbrew pozorom jest to proste ciasto, bo składa się zaledwie z sześciu składników. Fani zdrowego stylu życia dodatkowo zastępują cukier zwykły cukrem z agawy.
  • Amarantusowy pasztet – amarantus świetnie „wypełnia” wegetariańskie dania pieczone, takie jak pasztety. Dodaje bardziej zwartej tekstury np. w warzywnym pasztecie z soczewicą i mąką razową.

Przepisy z mąką jaglaną

  • Owoce w cieście – łagodny smak kaszy jaglanej świetnie komponuje się w jaglance z owocami i miodem. Wykorzystaj to do przygotowania owoców w cieście, np. jabłek w cieście jaglanym według naszego przepisu.
  • Ptasie mleczko – jaglane ptasie mleczko? Brzmi bardzo egzotycznie, a jednak da się je zrobić w zwykłej, domowej kuchni. Kostki oblane czekoladą robią niesamowite wrażenie na imprezach – zobacz przepis na jaglane ptasie mleczko tutaj.
  • Pierogi leniwe – z twarogiem, mąką jaglaną i jajkami są sycące, aksamitnie gładkie i naprawdę pyszne. W tym wypadku wystarczy zastąpić jaglanym odpowiednikiem zwykłą mąkę, dodając jedynie pół szklanki mąki ziemniaczanej – by ciasto było zwarte.

Pomysły na mąkę z quinoa

  • Pizza – ciasto na pizzę możesz wyrobić ze zwykłej mąki lub zastąpić ją mąką z quinoa. Uzyskasz zdrowszy, bardziej sycący zamiennik.
  • Placki szpinakowe – posiekaj drobno szpinak, dodaj szklankę mąki, sól, pieprz i wodę. Smaż na patelni grube placki. Możesz dodać do nich dowolne wytrawne nadzienie, jak np. pomidory, pieczarki czy ser żółty.
  • Krakersy – sklepowe krakersy nie są zbyt zdrowe. Możesz je zrobić również w domu, a w przepisie zastąp mąkę pszenną taką z quinoa. Powstaną chrupkie kwadraciki z dokładnie taką ilością przypraw, jak lubisz.