Pusty

Brak produktów w koszyku.

Niezalogowany
Strona główna  /  Blog  /  Wszystkie   /  Domowy chleb – gryczany, bananowy, pełne ziarno… Czy to trudne? I po co?

Domowy chleb – gryczany, bananowy, pełne ziarno… Czy to trudne? I po co?

Podziel się

W sieci są przepisy na dziesiątki rodzajów takiego chleba...

Świeże pieczywo o każdej porze dnia oferują dyskonty i markety. Tysiące osób, które w ostatnich latach zaczęły interesować się wypiekiem domowego chleba, mają jednak dobre powody, by osobiście dobierać recepturę i czuwać nad jego wypiekiem.

Fit, pełne ziarno, razowe… chleby ze sklepu wyglądają na bardzo zdrowe. Gdy jednak uważnie przeczytać skład często okazuje się, że zawierają cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, karmel i konserwanty. Paradoksalnie dotyczy to głównie pieczywa razowego – brązowy kolor można uzyskać najprościej właśnie poprzez dodanie do chleba karmelu.

A to nie koniec pułapek związanych z gotowym chlebem, bo najważniejsze – jak to zwykle bywa – jest niewidoczne dla oczu. Sklepowe pieczywo jest odmrażane przed wypiekiem. Ciasto tak naprawdę powstaje często wiele miesięcy wcześniej i nie zawsze jest to chleb z Polski. Osoby, które lubią swojskie, świeże jedzenie, mogą poczuć się wprowadzone w błąd, widząc reklamy „pieczywa prosto z pieca”. Dociekanie za każdym razem prawdy jest w przypadku supermarketowego pieczywa trudne. Ambitni biorą sprawy w swoje ręce i sami pieką domowy chleb.

Chleb domowy od Soligrano
Czy trudno jest zrobić domowy, pełnoziarnisty chleb?

Technologia wypiekania chleba na zakwasie wymaga podjęcia przygotowań kilka dni wcześniej. Jednak już chleb drożdżowy lub z sodą można zrobić właściwie od ręki. Łatwiej zachować pełną kontrolę nad składem, modyfikując przepis na domowy chleb zgodnie ze swoimi potrzebami. Mąka pełnoziarnista żytnia BIO i orzechy czy nasiona słonecznika z ogrodu to przepis na domowy chleb całkowicie zgodny z naturą.

Czasem wystarczy dodać po prostu to, co jest w domowej szafce kuchennej: siemię lniane, śliwki suszone czy płatki owsiane. Wszystkie te dodatki wzbogacą skład domowego chleba i uczynią go niepodrabialnym. Warto eksperymentować z rodzajami mąki, aż do osiągnięcia idealnego smaku.

Chleb domowy od Soligrano
Inne rodzaje domowego pieczywa: jaglane, gryczane, owocowe?

Niektórzy decydują się na domowy chleb, bo unikają glutenu, a nie mają zaufania do sklepowych wypieków. Im można polecić:

  • domowy chleb gryczany,
  • domowy chleb jaglany,
  • chlebek kukurydziany.

Choć w pierwszej chwili chleb gryczany może wydawać się egzotyczną propozycją, w rzeczywistości robi się go bardzo prosto. Niektórzy przygotowują go z gotowej mąki gryczanej. Jednak chleb wychodzi też z kaszy. Wystarczy namoczyć przez dobę kaszę gryczaną BIO Soligrano, a następnie zmiksować z wodą, posolić i upiec.

Niektórzy lubią jeszcze odważniejsze eksperymenty i robią chleb z warzyw i owoców. Wbrew pozorom domowy chleb bananowy, cukiniowy i marchewkowy też nie jest trudny. Zależnie od proporcji można zrobić je w bardziej wytrawnej, lub w słodszej wersji – ta druga zastąpi ciasto i sprawdzi się w towarzystwie konfitury.

Chleb domowy od Soligrano

Autorką zdjęcia głównego jest Anna Sołyszko/@tajemnicesmaku.