Wielkanoc obfituje w liczne tradycje i rytuały. Święcenie koszyczka, malowanie jajek, czekoladowe zajączki, bazie i wyczekiwany śmigus – dyngus.
Okres Świąt i celebracji to przede wszystkim czas spędzony z rodziną i… zajadanie domowych potraw! Tradycyjna Wielkanoc może być również roślinna.
Chociaż polskie święta kojarzą się często ze stołem obficie zastawionym wędlinami, coraz częściej możemy na nim zobaczyć roślinne dania inspirowane tradycjami kulinarnymi. Pasta bezjajeczna z dodatkiem czarnej soli Kala Namak może oszukać niejednego miłośnika jajek, z kolei wegański majonez stanowi idealny dodatek do sałatki jarzynowej i jest bazą dla innych sosów. Roślinne białko w postaci strączków, tofu, tempehu czy seitanu, wegańskiego „mięsa” z pszenicy, z pewnością zaspokoi nasz apetyt podczas świątecznego relaksu. Według tradycji, to rzeżucha jest symbolem sił witalnych i nowego życia, dlatego ozdabiamy nią biały obrus. Nasze jedzenie również może odzwierciedlać pełnię zdrowia i wprowadzić nas w wiosenną aurę pełną kolorów i smaku.
Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, jakich produktów użyć, aby Wasze roślinne rarytasy były jeszcze smaczniejsze.
Sól Kala Namak – zwana również czarną solą lub solą indyjską. Ma charakterystyczny, intensywny jajeczny zapach, który idealnie imituje jajko w tradycyjnych potrawach. Pasta bezjajeczna na bazie ciecierzycy, wegański majonez z aquafaby, tofucznica na cebulce zamiast jajecznicy – eksperymentom nie ma końca! Czarna sól sprawi, że roślinne dania będą smakować jak te tradycyjne.
Kasza jaglana – daje wiele możliwości kulinarnych. Możecie ją przygotować w formie warzywnego pasztetu, ugotowana do miękkości zapewni mu stałą strukturę i typową dla mięsa konsystencję. Rozgotowana z dodatkiem mleka roślinnego i kakao może stanowić idealny deser w formie budyniu. Na słodko sprawdzi się również jako… jagielnik, wegański odpowiednik tradycyjnego sernika na zimno.
Płatki drożdżowe nieaktywne – znajdziecie je w sypkiej formie, są wyjątkowo lekkie i pachną… jak ser! Idealnie zastąpią nabiał w wielu potrawach. Możecie je dodać do wegańskiego sera na bazie orzechów nerkowca, przygotować serowy sos z gotowanego ziemniaka i marchewki, albo zmielić z prażonymi orzechami i posypywać nimi potrawy jak parmezanem.
Pestki słonecznika – długo namoczone i zmiksowane z dodatkiem czosnku, soli i cytryny będą smakować jak tradycyjny twarożek. Dodajcie do niego szczypiorek i rzodkiewkę, a uzyskacie roślinny odpowiednik najpopularniejszej, wiosennej potrawy śniadaniowej.
Soczewica – sycąca w formie potrawki, ale też idealna jako dodatek do pasztecików. Delikatne ciasto i bogaty w białko farsz wzbogacony np. suszonymi grzybami to połączenie doskonałe. Sprawdzi się jako przekąska lub dodatek do wielu zup.
Papryka wędzona – ostra lub słodka, w formie sypkiej przyprawy. Idealnie imituje wędzony zapach boczku lub innych mięs. Możecie wykorzystać ją w marynacie do tofu lub seitanu. W połączeniu z syropem klonowym, sosem sojowym i chili, idealnie nada się do zapiekania warzyw lub… chipsów kokosowych, które z takimi dodatkami będą imitować chrupiący boczek.
Po takiej dawce wielkanocnych inspiracji czas na przygotowanie listy, zakupy oraz wspólne gotowanie z domownikami.
Zostańcie w domach i spędźcie ten czas bezpiecznie oraz zdrowo.
Zespół Soligrano