Pusty

Brak produktów w koszyku.

Niezalogowany
Strona główna  /  Blog  /  Wszystkie   /  Nowe pomysły na wege farsz do pierogów

Nowe pomysły na wege farsz do pierogów

Podziel się

Wśród farszów do pierogów w Polsce najpopularniejsze są trzy rodzaje, w tym dwa bezmięsne...

Samych wariantów pierogów ruskich istnieje co najmniej kilkanaście. Ruskie oraz z kapustą i grzybami – to nie jedyne wege farsze do pierogów, jakie warto przyrządzić w te święta!

Nowoczesne wegetariańskie farsze do pierogów

Największa wada „ruskich” to fakt, że nie mogą ich jeść weganie. Ci wynaleźli własny wariant tej pysznej potrawy, a mianowicie pierogi z kaszą jaglaną, marchewką i pietruszką. Są też tacy, którzy jesienią zastępują tradycyjny farsz, takim z rozgotowanej na puree dyni. Ma na tyle neutralny smak, że za pomocą odpowiednich przypraw da się z niej zrobić coś podobnego do tradycyjnego „ruskiego” farszu. Aby miały pożądaną chrupkość, można dodać do nich orzechy. Inne dobre pomysły na wege farsze do pierogów, które robi się łatwo:

  • pierogi z warzywami z żółtym serem,
  • kresowe pierogi z fasolą i jarmużem,
  • pierogi z groszkiem z puszki i z ziemniakami.

Te ostatnie to pomysł zaczerpnięty z Indii, gdzie taki wege farsz do pierogów robi się z dużą ilością curry i cebuli.

Azjatyckie wege farsze do pierogów

Kolejną grupą wegetariańskich nadzień do pierogów są te pochodzące z Azji. Inspirując się chińskimi jaozi można przyrządzić farsz jak na pierogi ruskie, ale z posiekanym szczypiorem. Na nadzienia świetnie nadają się też azjatyckie grzyby w rodzaju shitake, które można uzupełnić np. chili i imbirem. Azjaci wykorzystują też do nadzień warzywa strączkowe. W przepisie na pierogi dim sum z czarną fasolą pojawia się tofu, które świetnie zastępuje nabiał i mięso w pierogach.

A może wege farsz do pierogów w dawnym stylu?

Najmodniejsze przepisy na wegetariańskie farsze do pierogów często są zaskakująco podobne do najstarszych polskich receptur. Należą do nich np. regionalne soczewiaki z Sejn czy pierogi z farszem ziemniaczanym z suszoną miętą, jakie jada się na wschodniej Lubelszczyźnie. Przepis na coś w rodzaju soczewiaków znajdziesz tutaj – pierogi z soczewicą zieloną i ziemniakami.

Ciekawym wariantem soczewiaków mogą być pierogi z nadzieniem z gotowego Yellow Lunchu Soligrano, czyli soczewicy czerwonej i żółtej ze słonecznikiem.

W wielu regionach Polski do dziś jada się też pierogi z kaszą i serem, podawane w restauracjach również w wiosennej wersji z pokrzywą lub szpinakiem. Pokrzywę i szpinak stosuje się też wymiennie w przepisie na pierogi z pokrzywą i fetą.

Słodkie wege farsze do pierogów

W najstarszej polskiej książce kucharskiej z 1682 roku znajdują się m.in. przepisy na pierogi z farszem z dzikiej róży i z owoców dzikiego bzu. To przeczy tezie, jakoby nasi przodkowie nie jadali słodyczy. Takie pierożki owocowe z cukrem trzcinowym czy miodem to połączenie tradycji z modnymi dziś smakami. Kolejnym wykwintnym przepisem, który tak naprawdę opiera się na tanich, powszechnie dostępnych składnikach, są pierogi z jabłkiem i cynamonem, za którymi szczególnie przepadają dzieci.

W niektórych rodzinach na Święta podaje się też pierogi z makiem. Brzmi dziwnie? Wystarczy raz spróbować pachnących masłem i miodem, mięciutkich pierogów makowych, by zmienić zdanie. Podaje się je solo lub z sosem pomarańczowym, a niektórzy do farszu dodają też śliwki. Nie masz maku? To mogą być też pierogi z samym miodem i orzechami.