Pusty

Brak produktów w koszyku.

Niezalogowany
Strona główna  /  Blog  /  Wszystkie   /  Rozgrzewające dania i napoje na jesień – najważniejsze zasady

Rozgrzewające dania i napoje na jesień – najważniejsze zasady

Podziel się

Kuchnia słowiańska, ajurwedyjska i chińska – pod każdą szerokością geograficzną znane są potrawy, które pomagają przetrwać zimne miesiące i długie wieczory...

Dziś, gdy królują zimne napoje i odgrzewane dania, warto przypomnieć sobie, co dodaje energii, gdy za oknem jest szaro i ponuro.

Śniadanie w zgodzie z porami roku

Osoby, które w jesienne poranki są nieszczęśliwe i na nic nie mają siły, powinny zrobić prosty eksperyment. Zamiast kanapek czy płatków na mleku, wystarczy wypróbować jedno z poniższych dań:

  • ciepłą kaszę jaglaną z owocami; smażonymi jabłkami, gruszkami, śliwkami;
  • indyjskie kitchari, czyli połączenie ryżu z soczewicą i przyprawami: imbirem, kurkumą i goździkami (jako gotową bazę wykorzystaj Ryżotto indyjskie lub Red Lunch Soligrano)
  • gorącą dyniową zupę z marchewką i curry.

Red lunch od Soligrano
 

Efekt jest natychmiastowy i utrzymuje się nawet przez kilka godzin: rozgrzane policzki, ciepło w brzuchu i przypływ sił.

Zupełnie inaczej reaguje organizm, gdy otrzymuje porcję produktów wychładzających organizm, jak nabiał, surowe owoce czy cytrusy. Niestety, często nieświadomie właśnie owsianka z owocami na jogurcie czy mleku stanowi podstawę grudniowego czy styczniowego jadłospisu śniadaniowego.

Co na rozgrzewający obiad?

Wiele dań jednogarnkowych to idealne potrawy rozgrzewające. Wśród nich warto wymienić:

Ryżotto od Soligrano

Orkiszotto od Soligrano

Kaszotto od Soligrano

Na przeciwnym biegunie są chłodniki i inne zimne dania. Teoretycznie to oczywiste, ale zimą często zapominamy o tych zasadach, sięgając po salsę czy sushi w restauracji. Kuchnia polska jest kopalnią pomysłów na rozgrzewające zupy, pełne aromatycznych przypraw, gotowanych warzyw, cebuli i czosnku np. zupa pomidorowa od Soligrano.

Zupa pomidorowa od Soligrano
Co pić, by było ciepło?

Kolejne nieporozumienie dotyczy rozgrzewających napojów. Pierwsze skojarzenie? Grzane piwo, wino z goździkami, wiśniówka… Tymczasem alkohol, powodując szybkie rozszerzenie naczyń krwionośnych, prowadzi do gwałtownej utraty ciepła z organizmu. Jednocześnie po kilku kieliszkach dużo łatwiej wyjść na zewnątrz bez czapki lub z rozpiętą kurtką, a to jeszcze dodatkowo sprzyja zmarznięciu.

Faktycznie rozgrzewające właściwości mają herbaty: czarna, a także mieszanki typu chai i grzańce z imbirem, pomarańczą czy syropem malinowym. Z kolei mleko według tradycyjnej medycyny chińskiej wychładza, dlatego wypite na mrozie cappuccino niekoniecznie zadziała rozgrzewająco w dłuższej perspektywie. Przy obecnym wyborze mleka roślinnego w sklepach można natomiast łatwo skomponować idealnie rozgrzewające kakao na mleku roślinnym, pamiętając, że zarówno czekolada, jak i cynamon czy wanilia, to pokarmy o rozgrzewających właściwościach.