Pusty

Brak produktów w koszyku.

Niezalogowany
Strona główna  /  Blog  /  Wszystkie   /  Własny makaron? Nie tylko pszenny

Własny makaron? Nie tylko pszenny

Podziel się

Coraz więcej osób eksperymentuje z domowym makaronem.

Nie tylko tradycyjnym, bo w domu da się też zrobić makaron soba, razowy czy żytni. Technik jest wiele, od misternego wycinania kształtów, po babcine lane kluski.

Siła tradycji: jak zrobić lane kluski?

Zanim przejdziemy do bardziej zaawansowanych przepisów na makaron soba czy razowy, wróćmy do korzeni. Dziś będąc pod urokiem sklepowych półek, które uginają się od różnych rodzajów makaronu, mało kto robi jeszcze w domu lane kluski. Ale w głębi serca każdy wspomina niepowtarzalny smak babcinej „zalewajki”.
Jak zrobić lane kluski jak z czasów dzieciństwa?
Sposób na ten podstawowy domowy makaron jest banalnie prosty. Wystarczy rozrobić pięć łyżek mąki z dwoma jajkami, a następnie kłaść je łyżką lub lać – stąd nazwa – na wrzątek.

Istnieje kilka ciekawych wariantów tego dania:

  1. Kluski lane na mleku: zamiast na wrzątek, kładziemy ja na gotujące się mleko. Stają się delikatniejsze, świetne do zup mlecznych i owocowych.
  2. Kluski lane na rosole: jeśli mleko zastąpimy rosołem, uzyskamy bardziej wytrawny wariant domowego makaronu.
  3. Lane kluski bezglutenowe: zrobisz je z mąki owsianej lub z gotowej mieszanki mąk do bezglutenowej pizzy czy chleba.
  4. Lane kluski bezglutenowe to nie jedyny wariant współczesny. Da się też zrobić je bez jajek.

W wersji „na słodko” lane kluski można zrobić z banana, wegańskiego jogurtu, kaszy manny i mąki kokosowej. Dwa pierwsze składniki w tym przepisie imitują jajko, a dwa ostatnie – zastępują mąkę pszenną. Kluski można dodatkowo wzbogacić, jak np. w przepisie na niemieckie szpecle – gałką muszkatołową i białym pieprzem.

Przepis na makaron soba

Przejdźmy do trudniejszych wersji domowego makaronu, takich jak makaron soba. Przepis tak naprawdę jest bardzo prosty, choć w pierwszej chwili wydaje się, że zrobienie tych japońskich klusek jest skomplikowane.

Przepis na makaron soba – składniki:

  • pół szklanki mąki gryczanej,
  • szczypta soli,
  • pół szklanki wody,
  • łyżeczka mielonego siemienia lnianego.

Przygotowanie:

Mąkę, siemię lniane i wodę łączymy z wodą na ciasto. Wałkujemy je tak samo, jak tradycyjne ciasto pszenne, a następnie kroimy na grube paski, przesypując mąką, by ciasto się nie kleiło. Makaron soba trzeba wysuszyć – w suszarce do grzybów lub na stojaku do makaronu. Następnie zagotować tak samo, jak każdy inny makaron.

*mąkę gryczaną można bardzo łatwo zrobić w domu, miksując na sypko niepaloną kaszę gryczaną.

Przepis na makaron – razowy, żytni, brązowy

Na sklepowej półce z makaronami coraz więcej miejsca zajmują różnego rodzaju „ciemne” makarony. Te też da się zrobić w domu. Jako baza może posłużyć mąka żytnia pełnoziarnista lub np. mąka orkiszowa BIO. Wykonanie jest analogiczne, jak w przepisie na makaron soba, z tym że każdy przepis na makaron żytni czy razowy uwzględnia jajko. Przez niższą zawartość glutenu i „grubszy” przemiał mąki razowej, źle sprawdza się ona jako „spoiwo” w ciastach i wypiekach. Dlatego w przepisach na pierogi czy pizzę z mąki razowej bardzo często jest ona połączona w równych proporcjach z mąką pszenną lub inną, która lepiej się do tego nadaje. W przepisach na makaron razowy tym spoiwem najczęściej jest jajko.