Pusty

Brak produktów w koszyku.

Niezalogowany
Strona główna  /  Blog  /  Wszystkie   /  Wróćmy do podpłomyków…

Wróćmy do podpłomyków…

Podziel się

Dawniej podpłomyki były podstawowym rodzajem prostego, codziennego chleba...

Dziś fani kuchni roślinnej wracają do nich również w wersji jaglanej czy gryczanej.

Co to są podpłomyki?

O podpłomykach wspomina już Biblia, a Hanna i Paweł Lis w „Kuchni Słowian” piszą: „Można je było stosować jako przegryzkę do innych potraw, np. polewek, spożywać z omastą z masła, zabierać jako suchy prowiant w podróż.”  

Podpłomyki dla wielu były pierwszymi sporządzonymi w życiu plackami z uwagi na prosty skład. Na obozie harcerskim, w kawalerskiej kuchni, pod nieobecność rodziców; każdy ma za sobą chwilę, gdy mąka z wodą upieczone na patelni lub w piecu wystarczały za posiłek. To idealne pożywienie biwakowe, bo podpłomyki można zrobić nawet na rozgrzanych kamieniach czy kawałku blachy.

Podpłomyki – skład

Skład podpłomyków zależy od wybranego wariantu. Poniżej kilka propozycji:

  • indyjskie ciapati, czyli znany do dziś rodzaj starożytnych podpłomyków, robi się z mąki pszennej lub razowej.
  • „W niektórych regionach Małopolski jeszcze niedawno piekli w popiele przaśne placki z mąki żytniej.” pisał przed wojną Kazimierz Muszyński w „Kulturze ludowej Słowian”.
  • Dodawał, że skład podpłomyków w Czarnogórze to mąka pszenna i woda.
  • Podpłomyki z kaszy gryczanej, czyli gryczaki, to danie modne w kręgach wielkomiejskich wegetarian, ale trudno uwierzyć, że nie istniały dawniej na polskiej wsi.
  • Podpłomyki jaglane pasują do dań kuchni indyjskiej, polskiej i włoskiej.
  • Niektórzy eksperymentują i robią podpłomyki kukurydziane, kukurydziano-jaglane lub kukurydziano-ryżowe.
  • Na szybko można zrobić oparte na podobnej zasadzie racuchy jaglane Soligrano, które zawierają w składzie tylko mąkę jaglaną, jabłko, cynamon, cukier i skrobię ziemniaczaną.

Jak się robi podpłomyki?

Podstawowy przepis na podpłomyki jest bardzo prosty. To dowolnie wybrana mąka, woda i szczypta soli. Bardzo często podpłomyki robi się z różnego rodzaju ziołami. Zimą to może być papryka w proszku i zioła prowansalskie. Latem – świeża mięta, lawenda lub jadalne kwiaty. Dzięki nim zwykłe, przaśne placki zamienią się w ciekawy dodatek do dipów i jogurtu. 

W przepisach na podpłomyki z kaszy jaglanej czy razowej często zwraca się uwagę, by odstawić je na jakiś czas pod przykryciem. Dzięki temu będą się lepiej kleić. Alternatywnie można – jak w podanym powyżej składzie racuchów jaglanych Soligrano – dodać łyżeczkę skrobi ziemniaczanej.