Coraz więcej Polaków przechodzi na dietę bezglutenową ze względów zdrowotnych. Jak rozpoznać, że nasz organizm źle reaguje na gluten?
Celiakia, alergia i nadwrażliwość to schorzenia, które mogą wpłynąć na jakość naszego życia. Najważniejsze jest szybkie rozpoznanie choroby i przestrzeganie żywieniowych zasad. Chociaż choroby glutenozależne są coraz częściej diagnozowane w Polsce, wiedza na ich temat wciąż jest zbyt mała. Wiele osób zmaga się po spożyciu produktu z glutenem z nieprzyjemnymi objawami, takimi jak pokrzywka, biegunka, bóle brzucha, wzdęcia czy Nie zawsze są to jednak klasyczne objawy z układu pokarmowego. Mogą to być problemy: z anemią, neurologiczne, z jamą ustną, z niepłodnością. Nieleczona celiakia może doprowadzić nawet do nowotworów układu pokarmowego. Szacuje się, że w Polsce prawidłowa diagnoza celiakii trwa nawet 9 lat.
Czym jest gluten?
Gluten jest wspólną (umowną) nazwą mieszanin białek (prolamin i glutenin) znajdujących się w ziarnach zbóż. Podstawowe białka glutenowe to:
Osoby z celiakią i innymi formami nietolerancji glutenu nie mogą spożywać także tzw. starych odmian pszenicy: orkiszu, samopszy, płaskurki. Mimo że zawierają one mniej glutenu niż współczesna pszenica, jest on nadal toksyczny dla osób chorych.
Choroby glutenozależne
Celiakia (choroba trzewna) to autoimmunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się trwałą nietolerancją glutenu. Wyróżnia się trzy rodzaje celiakii: klasyczną, nieklasyczną oraz potencjalną.
Alergia na pszenicę w zależności od czasu wystąpienia reakcji uczuleniowej na pszenicę, można podzielić ją na natychmiastową – występującą w ciągu minuty do godziny od spożycia pokarmu oraz późną – objawiającą się po kilku godzinach a czasem nawet po 1-2 dniach.
Nadwrażliwość na gluten (nieceliakalna) nie ma nic wspólnego z alergią ani celiakią, jednak powoduje niekorzystne objawy po spożyciu glutenu.
Choroba Dühringa to skórna postać celiakii, występuje często w tych samych rodzinach, w których są chorzy na celiakię.
Leczenie poprzez wykluczenie glutenu z diety nie różni się w przypadku celiakii czy alergii na pszenicę. Różnice polegają wyłącznie na tym, iż w przypadku celiakii dieta musi być już stosowana przez całe życie, natomiast w przypadku alergii i nieceliakalnej nadwrażliwości, dieta może być stosowana czasowo.
Dieta bezglutenowa
Zabronione w diecie bezglutenowej są zboża: pszenica (także orkisz, płaskurka, samopsza), jęczmień, żyto i zwykły niecertyfikowany owies oraz wszystkie produkty z ich dodatkiem.
Naturalnie bezglutenowe są: kukurydza, ryż, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, rośliny strączkowe, sorgo, orzechy, mięso, jaja, owoce, warzywa.
Za bezglutenowe uznaje się także produkty przetworzone, w których zawartość glutenu nie przekracza 20 ppm (20 mg na kg). Mogą być one opisane słownie jako bezglutenowe oraz zawierać międzynarodowy licencjonowany znak Przekreślonego Kłosa lub inny symbol wymyślony przez producenta oznaczający produkt bezglutenowy.
W ofercie Soligrano znajdują się liczne, certyfikowane produkty bezglutenowe oznaczone znakiem Przekreślonego Kłosa.
Dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były nie tylko smaczne, ale również bezpieczne i najwyższej jakości. Każda partia produktu przed wypuszczeniem do obrotu badana jest w laboratorium akredytowanym w kierunku obecności glutenu. Zawartość glutenu dla wszystkich produktów jest zgodna z wymaganiami.
Więcej informacji na temat celiakii i diety bezglutenowej znajdziesz na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej oraz bezpośrednio w Poradniku pt. Celiakia i dieta bezglutenowa.
Centrum Diety Bezglutenowej
poniedziałek – piątek w godz: 9:00 – 17:00
tel. (22) 253 04 97
Adres: ul. Na Uboczu 28 UC4, 02-791 Warszawa
Adres mailowy: dietetyk@celiakia.pl