Pusty

Brak produktów w koszyku.

Niezalogowany
Strona główna  /  Blog  /  Wszystkie   /  Czy istnieją LEKKIE dania z fasolą, grochem, bobem?

Czy istnieją LEKKIE dania z fasolą, grochem, bobem?

Podziel się

Bób czy soczewica są bardzo zdrowe, ale mają opinię niezwykle ciężkostrawnych...

Czy tak być musi? Jak przygotować lekkostrawne potrawy z fasolą, grochem i innymi strączkami?

Dlaczego strączki są ciężkostrawne?

Dla wielu osób jest zaskoczeniem, że istnieją lekkostrawne dania z fasolą lub grochem. Zanim przejdziemy do przepisów, wyjaśnijmy, dlaczego potrawy strączkowe są zazwyczaj ciężkostrawne. Jest prawdą, że zawierają średnio więcej kalorii w 100 g niż warzywa liściaste czy korzeniowe. To jednak nie powinno być problemem, bo są też znacznie bardziej sycące – po kilku łyżkach potrawki z soczewicy czy grochu będziemy bardziej syci, niż po takiej samej ilości marchewki czy pomidorów. Warzywa strączkowe pęcznieją w żołądku, przez co mogą szybko zaspokoić głód, ale też dają uczucie ciężkości. Zawierają również dużo pęczniejącego w żołądku błonnika.

Lekkostrawne dania strączkowe – zasady

Opisane powody sprawiają, że zazwyczaj dania z fasoli czy grochu nie są lekkostrawne. Jednak da się to zmienić, uzupełniając przepisy o przyprawy, które sprzyjają dobremu trawieniu. Dlatego w starych recepturach na lekkie dania z grochu czy fasoli z reguły jest wymienionych wiele aromatycznych ziół. Majeranek to podstawa. Dodanie kminku, lubczyku, bazylii i cząbru dodatkowo ułatwi trawienie takich potraw.

Ważny jest też sposób spożywania, który wpływa na to, czy dania ze strączków są lekkostrawne, czy nie. Po pierwsze: lekkie dania strączkowe łatwiej uzyskać z łuskanych nasion. Najłatwiej strawić łuskaną czerwoną soczewicę, a najbardziej ciężkostrawny będzie niełuskany groch. Niełuskane strączki moczymy w wodzie co najmniej przez całą noc; drobniejsze, łuskane ziarna (soczewica, fasola mung) można moczyć przez ok. godzinę. Warzywa strączkowe muszą być bardzo długo i dokładnie gotowane. Warto w tym czasie zbierać pianę gromadzącą się na powierzchni wody.

Tradycyjna kuchnia polska to przepisy na grochówkę z kiełbasą lub zupę fasolową ze śmietaną na żeberkach i boczku. W takim towarzystwie rzeczywiście trudno, by dania strączkowe były lekkostrawne. Da się to jednak zmienić, wybierając nieco lżejsze przepisy.

Przykłady lekkich dań z grochem, fasolą, bobem

Przejdźmy do konkretów. Poniżej pomysły na łatwostrawne potrawy z bobem i innymi strączkami:

Jeśli chcesz wypróbować w domu powyższe przepisy na lekkostrawne dania strączkowe, to wszystkie produkty z tej kategorii znajdziesz pod poniższym linkiem: https://soligrano.pl/kategoria-produktu/straczki/